Holtery EKG są również rozszerzoną formą EKG. Jak sama nazwa wskazuje, EKG, a dokładniej rytm serca, jest tutaj rejestrowane i rejestrowane przez dłuższy czas, zwykle 24 godziny. Serce normalnie bije w bardzo określonym tempie. Stymulator to tak zwany węzeł zatokowy, mała tkanka, która wydziela impuls elektryczny, który następnie pompuje serce i sprawia, że ​​ono działa.

Badania holtera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Teraz jest możliwe, że ten rytm serca jest zaburzony lub zostanie zakłócony; chodzi o tzw. kołatanie serca (palpitacje) lub niewydolność serca, których każdy pacjent doświadcza inaczej. Zasadniczo każdy ma drobne wady serca, które nie stanowią żadnego zagrożenia i są całkowicie nieistotne. Ale są też arytmie serca, które mogą być niebezpieczne na różnych poziomach, a nawet prowadzić do śmierci. Aby sprawdzić, czy zagrażają życiu wykonuje się badania holtera.

Holter ekg, precyzyjnie rejestruje wspomniane wyżej zaburzenia. Po ocenie nagrania zostanie podjęta decyzja, czy i jak należy leczyć. Aby określić, czy i jak działa lek, ponownie wykonuje się długoterminowe EKG.

U pacjentów, którzy cierpią na bardzo wolne bicie serca lub przewlekłą niewydolność serca, badanie holtera może być wykorzystane do określenia czy rozrusznik serca jest potrzebny, czy nie. Oczywiście można w ten sposób również sprawdzić działanie rozrusznika serca w życiu codziennym.

Holter EKG Poznań

Holter ekg rozmieszczenie elektrod – poradnik

Podczas tworzenia długotrwałego EKG, a więc holtera ekg „przykleja się” do klatki piersiowej trzy lub pięć kabli. Kable te trafiają do małego rejestratora (urządzenia nagrywającego), które następnie nosi się w kieszeni przez 24 godziny. Podczas nagrywania nie należy się w żaden sposób ograniczać (poza kąpielą lub prysznicem!). Badanie polega bowiem na rejestracji rytmu serca podczas codziennej rutyny.

  Przewaga dzięki systemom SAP ERP

Następnie nagranie to jest analizowane przez lekarza specjalistę i stawiana jest diagnoza. Zaburzenia rytmu serca występują bardzo rzadko, m.in. raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Rzadko więc jest to szczęście, aby móc zarejestrować to za pomocą 24-godzinnego, długoterminowego EKG. Jednak w przypadku stresujących zaburzeń rytmu serca często przed leczeniem lekami lub inną terapią konieczne jest dokładne zarejestrowanie rodzaju zaburzenia rytmu serca za pomocą holtera EKG.