Badanie bioder u dzieci

Bardzo ważnym badaniem w życiu małego człowieka jest USG bioder. Pomaga wykryć nieprawidłowości, takie jak dysplazja stawów. Dzięki szybkiej interwencji można zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych w przyszłości. Pierwsze badanie powinno być wykonane w szpitalu, a na kolejne muszą umówić się rodzice. Powinni to zrobić trzykrotnie: około szóstego tygodnia życia niemowlaka, około trzeciego miesiąca, a następne, gdy dziecko zacznie chodzić.

USG bioder u dzieci – kiedy zgłosić się na badanie?

Poza wymienionymi powyżej wizytami profilaktycznymi rodzic powinien umówić się na badanie, gdy zauważy niestabilność stawów biodrowych dziecka. Należą do nich między innymi objaw Ortolaniego, polegający na przeskakiwaniu bioderka oraz objaw Barlowa, polegający na wyważaniu stawu. Ponadto warto zgłosić się do ortopedy, gdy rodzic zauważy nienaturalne ułożenie nóżek niemowlaka.

USG bioderek w Poznaniu – jak wygląda badanie?

Badanie jest bezpieczne, szybkie i bezinwazyjne. Przed jego wykonaniem lekarz przeprowadza wywiad na temat rozwoju niemowlaka. USG bioderek niemowląt w Poznaniu wykonywane jest za pomocą nowoczesnego sprzętu. Lekarz smaruje biodra żelem, a następnie przykłada do niego głowicę ultrasonografu. Wynik badania dostępny jest od razu. Jeżeli lekarz zauważy nieprawidłowości, poinstruuje rodziców odnośnie dalszego postępowania z malcem i poda termin kolejnej wizyty. USG bioder jest badaniem ważnym, o którym trzeba pamiętać. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat .